All-State 2018: Girls All-Class teams

ALL-CLASS TEAMS

CLASS 6A
FIRST TEAM
Player, school Ht. Gr.
Carly Bachelor, Washburn Rural 6-0 Jr.
Kennedy Brown, Derby 6-6 Jr.
Christianna Carr, Manhattan 6-0 Sr.
E’Lease Stafford, Lawrence 5-11 Sr.
Sydney Wilson, Olathe East 6-0 Sr.
SECOND TEAM
Player, school Ht. Gr.
Sarah Beth Gueldner, Olathe Northwest 5-8 Jr.
Tre’Zure Jobe, Wichita South 5-7 Jr.
Brooke Lansford, BV West 5-8 Sr.
Jordann Nachbar, SM Northwest 5-1 Sr.
Skylar Washington, Gardner-Edgerton 5-10 Sr.
THIRD TEAM
Player, school Ht. Gr.
Chisom Ajekwu, Lawrence 6-3 Jr.
Tor’e Alford, Derby 5-8 Jr.
Kasey Hazell, Hutchinson 5-11 Sr.
Chloe Kuckelman, BV North 5-8 Jr.
Makenna Winemiller, Olathe East 5-5 Jr.
HONORABLE MENTION
Chisom Ajekwu, jr. Lawrence; Jaryn Benning, jr. Topeka High; Hannah Black, jr. SM Northwest; Caroline Hershberger, jr., Olathe South; Loah-Anh Johnson, sr., Wichita South; Molly Kaemmer, so., Olathe East; Alana Kramer, sr., Junction City; Lele Love, so., SM North; Robyn MacDonald, sr. SM South; Dymond McElrath, sr., Wichita East; Leyanna McGinnis, jr., Olathe North; Kendall Michalski, sr., Washburn Rural; Aliyah Myers, jr., Derby; Kynli Nelson, sr. Gardner-Edgerton; Chidera Okoro, so., Dodge City; Sandra Pollard, sr., Wichita Southeast; Kierra Prim, so., SM West; Alexis Snodgrass, jr., Wichita Northwest; Kia Wilson, jr. Manhattan; Dani Winslow, so., Olathe South; Megan Worthington, sr., Manhattan.

CLASS 5A
FIRST TEAM
Player, school Ht. Gr.
Elisa Backes, Salina Central 6-1 Sr.
Kade Hackerott, Goddard 5-11 So.
Katie Horyna, Liberal 5-9 So.
Sereena Weledji, Aquinas 6-0 Sr.
Evan Zars, Mill Valley 6-1 Sr.
SECOND TEAM
Player, school Ht. Gr.
Shanti Henry, Andover 5-7 Jr.
Halie Jones, Maize 5-9 Jr.
Allison McFarren, Carroll 5-4 Sr.
Ishante Suttington, KC Schlagle 5-7 So.
Alayna Townsell, Aquinas 6-0 Jr.
THIRD TEAM
Player, school Ht. Gr.
Dariauna Carter, Highland Park 5-4 So.
DesiRay Kernal, Newton 6-1 Jr.
Lydia Ostenson, Shawnee Heights 5-8 Sr.
Gerenda Smith, Lansing 5-7 Jr.
Camryn Turner, Seaman 5-8 Fr.
HONORABLE MENTION
Taylor Antonowich, sr. Newton; Presley Barton, jr. Mill Valley; Carley Brack, sr., Great Bend; Alexis Caughton, jr., Maize; Camille Evans, so., KC Schlagle; Mary Goetz, sr., St. James Academy; Britney Ho, jr., Carroll; Lauren Johnson, jr., Maize South; Claire Kaifes, jr., Mill Valley; Taylor Lang, jr., Lansing; Jae’Mya Lyons, fr., Highland Park; Katera Mayfield, so., Seaman; Taylor Milleson, jr., Emporia; Brenna Monty, sr., Kapaun; Machia Mullins, so., Liberal; Madden Petty, fr., Pittsburg; Isabelle Reynolds, sr., Andover; Cierra Robinson, sr., Leavenwworth; Anna Roulston, sr., Kapaun; Mackenzie Shupe, so, DeSoto; Allison Thomas, sr., Aquinas; Katie Wagner, so., Maize South; Tylieea Wallace, fr., KC Schlagle.

CLASS 4A DIVISION I
FIRST TEAM
Player, school Ht. Gr.
Ryan Cobbins, KC Piper 6-0 Jr.
Tristan Gegg, Labette County 5-6 Sr.
Johnni Gonzalez, Miege 5-6 Jr.
Taylor Robertson, McPherson 5-9 Sr.
Ryann Stearns, Andover Central 5-10 Sr.
SECOND TEAM
Player, school Ht. Gr.
Carissa Beck, Circle 5-7 Jr.
Madison Cook, Fort Scott 5-11 Sr.
Jayden Marlnee, Augusta 5-9 Jr.
Elizabeth Vaughn, KC Sumner 5-9 Sr.
Peyton Verhulst, Miege 6-2 Fr.
THIRD TEAM
Player, school Ht. Gr.
Sydney Burton, Abilene 5-7 Jr.
Mandi Cooks, McPherson 6-0 Sr.
Faith Hawthorne, Miege 6-1 Fr.
Avery Rusk, Wellington 5-9 Sr.
Ali Vigil, KC Piper 5-11 So.
HONORABLE MENTION
Sydney Adler, jr. Rose Hill; Mya Allen, jr., KC Sumner; Gina Ballesteros, jr. Ulysses; Justice Brackney, jr., Labette County; Ashtyn Brown, sr., Andover Central; Skyelar Brown, sr., Fort Scott; Carson Buffington, jr., Louisburg; Mandi Cooks, sr., McPherson; Emma Cunningham, so., Rose Hill; Lauren Delker, jr., Spring Hill; Chesney Downing, sr., Atchison; Ady Edwards, sr., Paola; Shayland French, sr., Wellington; Meghan Goff, jr., Spring Hill; Riley Hett, jr., McPherson; Alyson Potter, jr., Circle; Emily Randall, so., Winfield; Abbee Rhodes, jr., Augusta; Lyssa Schabel, sr., Independence; Savannah Schneider, jr., Hays; Kamryn Shaffer, sr., Ottawa; Evelyn Vazquez, fr., KC Piper; Chassidy Weathers, sr., Arkansas City; Kim Whetstone, so., Bonner Springs; Hannah Willey, jr., Abilene; Skyler Williams, sr., Paola; Katie Yankovich, sr., Basehor-Linwood.

CLASS 4A DIVISION II
FIRST TEAM
Player, school Ht. Gr.
Cydney Bergmann, Concordia 5-8 Sr.
Sydnee Crain, Girard 5-8 Sr.
Mariah Murdie, Jefferson West 6-3 Sr.
Abby Ogle, Baldwin 5-8 Sr.
Shay Tanking, Holton 5-7 Sr.
SECOND TEAM
Player, school Ht. Gr.
Delaney Barnes, Baxter Springs 5-11 So.
Brooklyn Hunter, Hayden 6-0 Jr.
Sydney Pacha, Marysville 5-6 Sr.
Nena Taylor, Parsons 5-8 Jr.
Kirsten Young, Burlington 5-8 Jr.
THIRD TEAM
Player, school Ht. Gr.
Sami Bartels, Marysville 5-11 So.
Clara Edwards, Clay Center 6-0 Fr.
Bria Gutschenritter, Andale 5-8 Sr.
Brooklyn Harper, Hugoton 5-7 Sr.
Karsyn Youngblood, Columbus 5-10 So.
HONORABLE MENTION
Alex Bearup, sr., Wichita Trinity; Rachel Bergkamp, sr., Andale; Ashlynn Bledsoe, so., Chapman; Ellie Carson, jr., Iola; Morgan Cassidy, sr., Columbus; Ayanna Correll, jr., Parsons; Madyson Cox, jr., Galena; Madison Davis, jr., Frontenac; Ashlynn Doebele, jr., Burlington; Hannah Ferguson, sr., Clay Center; Morgan Geist, sr., Andale; Paige Jensen, sr., Galena; Piper Johnson, sr., Santa Fe Trail; McKenna Kirkpatrick, so., Chapman; Maggie Knoblauch, so., Andale; Kayla Kurtz, jr., Baldwin; Carly Lindenmeyer, jr., Baldwin; Sophie Mader, sr., Nickerson; Aaliyah Negonsott, jr., Jefferson West; Madison Ontjes, so., Nickerson; Taylor Peterson, sr., Frontenac; Sophia Purcell, so., Hayden; JoHanna Rawlins, sr., Hugoton; Eboni Sapien, sr., Holcomb; Kelsey Simmons, sr., Santa Fe Trail; Abbey Underhill, jr., Baxter Springs.

CLASS 3A
FIRST TEAM
Player, school Ht. Gr.
Bailey Bangert, Kingman 5-6 Sr.
Taylor Joplin, Garden Plain 6-0 Sr.
Laura Macke, Nemaha Central 6-1 Sr.
Kayla Vitztum, TMP-Marian 5-11 Sr.
Taya Wilson, Sterling 5-10 Sr.
SECOND TEAM
Player, school Ht. Gr.
Sydney Dwyer, Wellsville 5-5 Sr.
Emmiley Hendrixson, Haven 5-3 Sr.
Sydney Johnson, Beloit 6-2 Sr.
Faith Martin, Mission Valley 6-0 Sr.
Jaclyn Schulte, Russell 5-7 Sr.
THIRD TEAM
Player, school Ht. Gr.
Sabrina Bellar, Conway Springs 5-10 Sr.
Lea Coccetella, Wichita Independent 5-10 Sr.
Kailey Jo Ince, Hesston 6-2 Sr.
Tamo Thomas, Royal Valley 5-9 Sr.
Daphne Williams, Halstead 5-6 Sr.
HONORABLE MENTION
Demi Aamold, so., Wellsville; Sydney Bangert, sr., Kingman; Sydney Barrett, jr., Beloit; Marissa Bates, sr., Silver Lake; Mary Broxterman, jr., Royal Valley; Brea Buoy, sr., Caney Valley; Kimalee Cook, fr., Remington; Jacy Dalinghaus, jr., Nemaha Central; Kolby Davis, sr., Ellsworth; Madison Dehlinger, sr., Eureka; Tiffany Dortland, jr., Russell; Janell Douvier, sr., Wichtia Independent; Emily Earhart, sr., Riley County; Karenna Gerber, fr., Halstead; Abby Gordon, so., Garden Plain; Josie Harrison, jr., St. Marys; Lindsey Heim, jr., Pleasant Ridge; Caila Hill, jr., Rossville; Sydney Hilliard, sr., Sedgwick; Logan Hurla, sr., St. Marys; Sailor Jackson, jr., SE-Cherokee; Taylor Jantz, jr., Cimarron; Brittney Jennings, sr., SW Heights; Elise Kaiser, so., Hesston; Jenna Keller, so., Perry-Lecompton; Aubrey Koenigsman, sr., TMP-Marian; Kayla Koester, jr., Conway Springs; Madelyn Koop, fr., Eureka; Ali LaFroge, sr., Erie; Paige McDaniel, jr., Wellsville; Faith Paramore, so., Haven; Beau Peterson, sr., Council Grove; Macie Price, sr., Scott City; Sophia Rohling, jr., Neodesha; Heather Ronnebaum, sr., Maur Hill; Emily Smith, sr., Scott City; Kadie Smith, sr., Cheney; Jill Stephens, so., Colby; Tori Thomson, sr., Riley County; Rylan Wilhite, sr., Humboldt.

CLASS 2A
FIRST TEAM
Player, school Ht. Gr.
Connor Keith, Hill City 5-4 Sr.
Emily Ryan, Central Plains 5-9 So.
Karsen Schultz, Wabaunsee 5-9 Sr.
Kayla Smith, Valley Heights 5-8 Sr.
Brianna Vogts, Olpe 5-9 Sr.
SECOND TEAM
Player, school Ht. Gr.
Cathy Farmer, Colgan 5-10 Jr.
Kourtney Hanson, Marion 5-7 Sr.
Eden Hiebert, Goessel 6-0 Sr.
Josie Weishaar, Jefferson North 5-8 So.
Ashtyn Wiebe, Berean Academy 5-7 Sr.
THIRD TEAM
Player, school Ht. Gr.
Aubree Dewey, Plainville 5-7 So.
Addyson Emmons, Bluestem 5-7 Jr.
Ehlaina Hartman, Spearville 5-9 So.
Bethany Stucky, Moundridge 5-9 Sr.
Brecken VandenHoek, Kiowa County 5-8 Jr.
HONORABLE MENTION
Kyla Alojacin, jr., Medicine Lodge; Hanna Bracelin, sr., St. Francis; Camille Bradshaw, sr., Hodgeman County; Addie Campbell, so., Hoxie; Rebekah Castle, sr., Hoxie; Ally Cochran, so., Sacred Heart; Allison Crist, sr., Lincoln; Callie Dannels, sr., Madison; Kylie Dohl, so., Jackson Heights; Rylee Gleason, jr., Kinsley; Alissa Heskamp, fr., Spearville; Brittney Hiebert, sr., Goessel; Madelyn Hutley, so., Wabaunsee; Kendi Keller, sr., Syracuse; Carrie Kennedy, sr., Hill City; Mia Kells, jr., Sublette; Rachel Lamatsch, so., Central Plains; Sierra Lingafelter, sr., Kiowa County; Jordyn Lowrie, so., Oakley; Zoe Marshall, sr., Pleasanton; Khylee Massey, so., Northern Heights; Macy McClendon, jr., West Elk; Megan McClendon, so., West Elk; MaKayla Michael, sr., Inman; Emma Miller, jr., Olpe; Abby Oliver, jr., Wabaunsee; Aubrey Piccini, jr., Colgan; Allie Pringle, jr., Yates Center; Kate Radell, jr., Colgan; Breckey Rowley, sr., Udall; Lilly Schamberger, sr., Hoxie; Lili Shubert, fr., WaKeeney; Justi Sims, jr., Sedan; Claira Spurgeon, sr., Lyndon; Bekah Unruh, so., Sublette; Annabelle Vaught, sr., Jefferson North; Samantha Vermetten, so., Valley Heights; Madison Ward, jr., Ellinwood; Kayla Webb, jr., Solomon; Tiaghe Weeter, so., St. Francis; Brooke Wiebe, so., Berean Academy; Katy Wilhelm, jr., Meade.

CLASS 1A DIVISION I
FIRST TEAM
Player, school Ht. Gr.
Macy Doebele, Hanover 5-11 Jr.
Emilee Ebert, Frankfort 6-0 Jr.
Katie Glatczak, Centralia 5-5 Sr.
Katelin O’Brien, St. Paul 5-9 Sr.
Bri Rutherford, South Central 5-7 Jr.
SECOND TEAM
Player, school Ht. Gr.
Rylee Alexander, South Central 5-10 Sr.
Lauren Campuzano, Rural Vista 5-9 Jr.
Haven Hamilton, Stockton 5-10 Sr.
Elizabeth Hardacre, Thunder Ridge 6-1 Jr.
Reagan Kirkwood, Valley Falls 5-6 Jr.
THIRD TEAM
Player, school Ht. Gr.
Haley Crupper, Lebo 5-11 Sr.
Tianna Lohse, Hanover 5-9 So.
Madison Lueger, Centralia 5-10 Jr.
Rachel Miller, Lakeside 5-8 Sr.
Tara Nelson, St. John 5-10 Sr.
HONORABLE MENTION
Hannah Askew, jr., South Gray; Kristen Beckman, so., Atwood; Jaysie Bowser, so., Clifton-Clyde; Kennen Brandt, so., Frankfort; BayLee Brummett, sr., Lakeside; Tess Cecrle, sr., Washington County; Jaetyn Conrad, jr., Fairfield; Maya Eidman, jr., Chase County; Olivia Engler, sr., Osborne; Rachel Frakes, sr., Valley Falls; Kelsey Hett, so., Centre; Danielle Kasprzak, sr., Southern Coffey; Allison Kearney, sr., Valley Falls; Brennen Kirchoff, so., Thunder Ridge; Morgan Kramer, so., Centralia; Ashley Melugin, sr., Flinthills; Melanie Renken, sr., Little River; Sydney Rice, sr., St. Paul; Ella Roberts, so., Dighton; Emily Salmans, sr., South Gray; Morgan Schrag, jr., Pretty Prairie; Tylyn Ward, jr., Caldwell; Emily Winter, sr., St. Paul; Megan Wright, sr., Chetopa; Jessa Yaussi, sr., Frankfort; Claire Zarybnicky, sr., Hanover.

CLASS 1A DIVISION II
FIRST TEAM
Player, school Ht. Gr.
Paige Baird, Northern Valley 5-7 Jr.
Morgan Bolen, Hartford 5-11 Sr.
Peyton Havlas, Quinter 5-10 Sr.
Cora Vineyard, Argonia 5-10 Jr.
Madison Wiltse, Otis-Bison 6-0 So.
SECOND TEAM
Player, school Ht. Gr.
Kylie Crist, Quinter 5-5 Sr.
Lauryn Dubbert, Beloit-St. John’s 5-6 Fr.
Megan Foster, Waverly 5-5 So.
KayCee Miller, Golden Plains 5-9 Jr.
Kylee Ricke, Cunningham 5-5 Sr.
THIRD TEAM
Player, school Ht. Gr.
Riley Dietz, Wilson 5-7 Sr.
Rachel Keltz, Cheylin 6-0 Sr.
Trisha Mathewson, Axtell 6-0 Sr.
Morgan Polson, South Barber 5-9 Jr.
Maisie Schroeder, Hartford 5-10 Sr.
HONORABLE MENTION
Sydni Allen, sr., Sharon Springs; Booker, jr., Argonia; Brittney Byers, so., South Haven; Allie Cassel, so., BV-Randolph; Hannah Chambray, sr., Natoma; Ashlyn Cure, jr., Ingalls; Bailey Darbyshire, so., Hartford; Holly DeWeese, so., Cunningham; Kara Eilert, jr., Beloit-St. John’s; Jesie Frisbie, jr., Cheylin; Avery Gates, sr., Beloit-St. John’s; Lanie Goetz, sr., Wheatland-Grinnell; Emily Green, fr., Stafford; Kaleigh Hanzlick, jr.,, Wilson; Jill Henry, sr., Wetmore; Tricia Hokanson, jr., Bucklin; Lindsey Kaufman, so., Hutchinson Central Christian; Chaylee Lowry, sr., Northern Valley; Morgan Meyers, fr., Cunningham; Maggi Nieman, sr., Golden Plains; Shelby Ohlde, sr., Linn; Peyton Ostmeyer, sr., Natoma; Ashlyn Rogers, jr., Attica; Zoe Schultz, sr., Wheatland-Grinnell; Idallis Shaffer, sr., South Barber; Kaylee Simon, sr., Ingalls; Bailey Unruh, sr., Elyria Christian; Brittney Watt, sr., Quinter; Cynae Wiley, jr., South Haven; Katie Zelenka, sr., Wilson; Brooklyn Zoeller, so., BV-Randolph.

Source Article